Ministar pravde razgovarao sa generalnom sekretarkom Međunarodne organizacije za medijaciju (IOMed)
Ministar pravde Nenad Vujić sastao se danas u Beogradu sa generalnom sekretarkom
Međunarodne organizacije za medijaciju (IOMed) Terezom Čeng, koja sa saradnicima boravi u
poseti Republici Srbiji.
Sastanku je prisustvovao i ambasador Narodne Republike Kine u Srbiji Nj.E. Li Ming.
Tokom sastanka razgovarano je o unapređenju saradnje u oblasti alternativnog rešavanja
sporova, sa posebnim osvrtom na razvoj i promociju medijacije kao efikasnog mehanizma za
mirno rešavanje konflikata i rasterećenje pravosudnog sistema.
Tom prilikom generalna sekretarka IOMed-a izrazila je zahvalnost ministru Vujiću zbog
prisustva ceremoniji potpisivanja Konvencije o IOMed-u u Hong Kongu u maju 2025. godine,
ističući da veoma ceni ratifikaciju Konvencije od strane Srbije u martu ove godine, što
predstavlja značajnu prekretnicu u odnosima između Srbije i IOMed -a.
Takođe je ministru Vujiću predstavila aktivnosti i ciljeve organizacije, naglašavajući značaj
međunarodne saradnje u razvoju medijacije i drugih mehanizama mirnog rešavanja sporova.
Izrazila je spremnost IOMed -a da pruži podršku Republici Srbiji kroz razmenu iskustava,
stručnu saradnju i zajedničke inicijative u ovoj oblasti.
Ministar Vujić je istakao da Ministarstvo pravde nastavlja aktivnosti usmerene na jačanje
institucionalnog okvira za primenu medijacije, unapređenje kapaciteta medijatora i podizanje
svesti građana i privrede o prednostima ovog postupka.
Sagovornici su ocenili da medijacija predstavlja važan instrument za unapređenje pristupa
pravdi, jačanje pravne sigurnosti i izgradnju kulture dijaloga i sporazumnog rešavanja sporova.
Na sastanku je potvrđena obostrana opredeljenost za dalje jačanje saradnje između Republike
Srbije i IOMed -a u cilju razvoja savremenog, efikasnog i građanima dostupnog sistema
rešavanja sporova.